Başvuru Adımları


I. AŞAMA: Ön Başvuru Formunun Doldurulması
 

        Ön Başvuru Formunu Doldurmadan Önce;

1)  Grup Adının ve Grup üyelerinin belirlenmesi,
2)  Yarışma Dökümanları içerisinde verilen Teknik Şartnamenin Okunması ve üzerinde görüş birliğine varılması,
3)  Grup üye ortak çalışmasına göre Ön Başvuru formundaki grup üye ve kişisel bilgilerin girişinin yapılması,
4)  Ön Değerlendirme Proje Özeti dökümanının bu bilgiler doğrultusunda doldurulması,
5)  Formun Gönderilmesi,
 

II. AŞAMA: Yarışma İçin Proje Hazırlama Süreci 


1) Ön elemeyi geçen ve yarışmaya katılım sağlamaya hak kazanan grupların okullarına 04 Mayıs 2018 tarihine kadar sponsorlar tarafından, tasarımların yapılması için sağlanacak olan bilgisayar (Lenovo) ve 3 boyutlu tasarım programı (Solid Works) kurulumu sağlanacaktır. Bilgisayar ve yazılımın kurulumunun ardından, sponsorlar tarafından proje ekip üyelerine programın kullanım eğitimi verilecektir.

2) Ön elemeyi geçen ve yarışmaya katılım sağlamaya hak kazanan 10 okula program kullanımı ve tasarım ile ilgili “danışman (mentor)” ataması yapılacaktır.

3) Ön elemeyi geçen ve yarışmaya katılım sağlamaya hak kazanan her proje için, “Değerlendirme Komitesi”ne yapılacak olan sunum (Power Point vb.) ile birlikte yapılan tasarımın niteliğini belirten ve aşağıdaki başlık sıralamasına göre hazırlanacak “Sunum Şablonu” olmalıdır.

a) Proje Başvuru Numarası (www.altinpergelyarismasi.com web sitesi üzerinden yapılan ön başvuru sırasında verilen numara)
b) Tasarlanan ürüne verilen isim
c) Tasarımın kullanım amacı (içerdiği yenilikler, katma değer sağladığı alanlar, hedef kitle, vb. bilgiler) (en fazla 3.000 karakter)
d) Tasarımın üretimi için hazırlanan teknik resim ve malzeme listesi (teknik resimler üretim yöntemi ile ilgili bilgileri de içermelidir)
e) Üretim için tahmini maliyet hesaplaması

4) Hazırlanacak olan tasarımının 2D ve 3D parça teknik resimleri, montaj resimleri, montaj listeleri, malzeme listeleri ve sunum dosyaları, ön elemeyi geçen gruplara TİAD tarafından iletilecek olan kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile bulut servera yüklenecektir. 2D dosyalar slddrw uzantılı, 3D dosyalar ise sldprt, sldasm uzantılı olarak oluşturulmalıdır.

Başvuru Dökümanları

Katılım koşulları hakkında bilgiler için tıklayınız
Teknik Şartname hakkında bilgiler için tıklayınız.
Kavramsal Tasarım Şeması hakkında bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

» Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Katılım Ön Başvuru Formu Online olarak doldurulacaktır.
» Başvuru Formunu online doldurmak için ; Sistemimize üye olmak zorundasınız.Üyelik için tıklayınız.
» Sistemimize üye olduktan sonra tarafınıza üyelik aktivasyonu için e-posta gönderilecektir.
» Üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra karşınıza çıkan sayfa da bulunan bilgilendirme notlarını öncelikli olarak okuyunuz ön başvuru formu için gerekli bilgileri önceden not alınız.
» Ardından "Başvuru yapmak için tıklayınız." butonuna tıklayarak 3 adımda oluşan ön başvuru formunu online olarak doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.
» Başvurunuzu yaptıktan sonra 16.03.2018 tarihine kadar başvuru bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz.
» Online başvuru sistemi hakında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yarışma temel olarak 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ön başvuru ile birlikte “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname” dokümanlarında belirtilmiş kriterler doğrultusunda, yapılması planlanan tasarım çalışması ve CNC tezgahın tahmini teknik verilerinin yer alacağı bir proje özet dokümanının hazırlanması ve gönderilmesi gerekmektedir.
Bu aşamada istenilen şematik tasarımda, tezgahın hangi komponentinin nerede konumlanacağı ve tezgahın tahmini dış boyutlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya başvuru yapmış olup, ön eleme aşamasını geçmiş olan 10 okula tasarımlarını yapabilmeleri için, Lenovo tarafından 1 adet iş istasyonu (bilgisayar) ve Solidworks Türkiye tarafından Solidworks 3 Boyutlu Tasarım Programı Lisansı verilecektir.
Bilgisayar ve programların okula kurulumunun ardından Solidworks programının yetkili firmaları tarafından yarışmada yer alacak olan öğretmen ve öğrencilere programın kullanım eğitimi verilecektir.
Ayrıca, her okula mentör ataması yapılacak olup, tasarım sırasında destek almaları sağlanacaktır.

Yarışmaya katılım sağlayan okulun grup üyeleri, okulun 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşabilir. Okul öğretmenleri grup üyesi olamaz. Öğretmenler sadece “Danışman Öğretmen” olarak çalışmada yer alabilir.

http://www.altinpergelyarismasi.com/yarisma-dokumanlari sayfasında “taret, spindle, özel rulmanlar” ile ilgili dokümanlar bulunmaktadır. İlave geliştirme özellikleri için (örn: canlı takım için, http://eroglumakina.com/tr/urunler/tahrikli-takim-tutucular/baruffaldi-toem ) üretici web sitelerinden faydalanılabilir.

Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri başvuru yapabilir.

Final değerlendirmesinde, ikinci aşamaya geçmiş ve çalışmalarını tamamlanış olan 10 okul jüriye “Sunum Şablonu”nda istenilen bilgiler ve yapılan çalışma detaylarını içeren powerpoint sunusu ile sunum yapacaktır.
Jüri, “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname”de belirtilmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

Final değerlendirmesi sonucunda ilk 3 dereceyi alacak olan okullara aşağıdaki ödüller verilecektir.
Birinciye: 20.000TL
İkinciye: 15.000TL
Üçüncüye: 10.000TL
Ayrıca, ilk 3’e girecek olan gruplardaki öğrenciler arasında yapılacak olan değerlendirme ile; üniversite sınavında başarılı olup tercih etmesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne yerleştirilmesi durumunda seçilecek öğrenciye lisans öğrenimi süresince (4 yıl) yüzde 100 burs sağlanacaktır.

Online olarak başvurunuzun tamamlanabilmesi için öncelikle sisteme üye olmalısınız.Üyelik işleminin ardından adresinize gönderilen e-posta ile aktivasyon linkine 24 saat içerisinde tıklayarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Aksi takdirde aktivasyon kodunuz geçersiz duruma geçecektir ve yeniden üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir.Aktivasyon kodunuz geçersiz durumda olduğu takdirde bizimle iletişim kurunuz.

Standart makina elemanlarına (kilit, cıvata, standart rulman, vb.) internet araştırması ile üretici kataloglarından ulaşılabilir.