Değerlendirme Ölçütleri

       Ön Eleme Kriterleri 

Değerlendirme Komitesi tarafından, alınan tüm başvuruların değerlendirmesi ve ön elemeyi geçecek olan projelerin belirlenmesi için yapılacak değerlendirmede dikkate alınacak hususlar aşağıdaki gibidir.

Fonksiyon ve Çalışma İlkeleri: Tasarlanması planlanan tezgahın ana aksamlar (Kavramsal Tasarım Şeması’nda verilen kriterler ve diğer ana aksamlar), önemli yardımcı fonksiyonlar, var olan teknoloji üzerinde yapılması planlanan geliştirmeler (rijitliğin artırılması, kompanzasyon hassasiyeti, veri izlenebilirliği ve raporlama yeteneği, uzaktan kontrol, vb.) ile ilgili çalışmalar anlatılmalıdır.

Güvenlik: Eğitim amaçlı olarak kullanılmak üzere tasarlanan tezgah üzerinde alınması planlanan iş emniyeti tedbirleri, bu tedbirlerin ve çalışma mantığının eğitimlerde daha kolay gösterilmesi ve anlatılması için yapılabilecek geliştirmeler (güvenlik donanımının kolay şekilde görülmesinin sağlanması için sesli/ışıklı ikaz, etiketleme, vb.) anlatılmalıdır.

Bakım, Onarım ve İşletim: Tezgahın ihtiyaç duyacağı bakımların minimum seviyede olması için yapılacak geliştirmeler tanımlanmalıdır.

Tasarlanacak olan torna tezgahında; bakım işlemleri ve parça değişimi işlemlerinin kolay şekilde yapılması için planlanan geliştirmeler anlatılmalıdır. Yağlama sistemi, bakım ihtiyacı en az olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Kritik olan parçalar (spindle, hidrolik sistem, eksen motorları, vb.) ile ilgili olarak verilerin (zorlanma, sıcaklık, vb.) toplanması ve raporlanması ile ilgili yapılması planlanan çalışmalar tanımlanmalıdır.

Makinanın kullanımının kolay olması, servis ihtiyacının az olması, hassasiyet kontrolünün kolay yapılabilecek şekilde tasarlanması ve kullanım ömrünün uzun olması için yapılması planlanan çalışmalar tanımlanmalıdır.

Ürün Geliştirme ve Tasarım: Torna tezgahının şekli, yaklaşık dış boyutları ve ağırlığı ile ilgili tahmini bilgilerin tanımlaması yapılmalıdır.

Tasarımda insan sağlığı, ergonomi ve insan-makina ilişkisi ile ilgili yapılması planlanan tasarımsal çalışma anlatılmalıdır.

Tezgahın montajının kolay, hızlı ve özel yardımlara ihtiyaç duymadan yapılabilmesi için planlanan tasarım çalışmaları tanımlanmalıdır.

Tezgahın yükleme/boşaltma ve taşınma işleminin kolay ve risksiz olarak gerçekleşmesi için yapılması planlanan tasarım geliştirmeleri anlatılmalıdır.

Mevcut teknolojiye ek olarak, yapılması planlanan ufak ama önemli geliştirmelerin açıklaması yapılmalıdır.

Geri Dönüşüm: Tezgah, kullanım ömrünü tamamladıktan sonra, geri dönüşümünün nasıl yapılabileceği ile ilgili teoriler anlatılmalıdır.

Maliyet Belirleme: Tasarlanacak olan tezgahın, var olan muadillerine göre maliyet avantajı olması için ne gibi çalışmalar yapılması planlandığı ve maliyetinin nasıl minimum seviyede tutulacağı hakkındaki planlamalar anlatılacaktır.

Şematik Tasarım: Tezgahın ana ve önemli yardımcı aksamlarının hangi konumda bulunacağı ile ilgili olarak şematik çizim yapılmalıdır. Burada yapılacak çalışma, şematik olarak bilgisayar destekli tasarım programları yardımıyla veya el ile eskiz olarak çizilebilir.
 

Final Değerlendirme Kriterleri

 
Değerlendirme Komitesi tarafından, final sunumları aşamasında yapılacak değerlendirmede dikkate alınacak hususlar aşağıdaki gibidir.
 
 • Tema: Tasarım önerisinin ilgili kategori tanımlamasına uygun olması
 •  
 • Ticari Potansiyel: Tasarım önerisinin üretilebilir olması, ihracat potansiyelini taşıyor olması, uluslararası pazarda satılabilir olması
 •  
 • Ergonomi ve Estetik: Tasarım önerisinin insan vücudunun fiziksel olarak zorlanmaması için ergonomik faktörlere uygun olması ve estetik açıdan yeterli olması, görsel bütünlük taşıması, çekici olması,  duyulara hitap etmesi
 •  
 • İşlevsellik: Tasarım önerisinin öngördüğü işlevleri teknik olarak sağlayabilmesi, kullanıcısının ihtiyaçlarını; kullanım kolaylığı, ergonomi, kullanım dili açısından karşılaması
 •  
 • Üretilebilirlik: Tasarım önerisinin üretime uygun olması ve tasarımın işlevine uygun malzeme seçimi (gerçekçi maliyet hesaplaması ve üretim yöntemi bilgileri beklenmektedir)
 •  
 • Güvenlik: Tasarımın kullanıcı güvenliğini tehlikeye sokmayacak şekilde olması
 •  
 • Sürdürülebilirlik: Tasarımın çevreye duyarlı olması, kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olması, enerji, malzemenin optimum ölçüde kullanılması (üretim ve kullanım esnasında)
 •  
 • Teknik Yeterlilik: Tasarım önerisinin şartnamede belirtilen başvuru formatına uygun olması
 •  
 • Özgünlük: Eserlerin özgünlüğüne ilişkin değerlendirme hakkı Değerlendirme Komitesi’ne aittir.
 •  
 • Geri Dönüşüm: Ürünün teknolojik ömrünü tamamlamasının ardından geri dönüşümünün yapılması işleminin kolay olması
 •  
 • Çevreye Duyarlılık: Ürünün çevreye olan zararının en az olması ve enerji sarfiyatının minimum düzeyde olması, Eco-Design direktiflerine uygun olması
 •  
 • Maliyet: Makinanın en düşük maliyetle üretilebilir şekilde tasarlanmış olması
 •  
 • Taşınabilirlik: Makinanın kaldırma, yer değiştirme, nakliye gibi kriterlere uygun olarak tasarlanmış olması

Başvuru Dökümanları

Katılım koşulları hakkında bilgiler için tıklayınız
Teknik Şartname hakkında bilgiler için tıklayınız.
Kavramsal Tasarım Şeması hakkında bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

» Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Katılım Ön Başvuru Formu Online olarak doldurulacaktır.
» Başvuru Formunu online doldurmak için ; Sistemimize üye olmak zorundasınız.Üyelik için tıklayınız.
» Sistemimize üye olduktan sonra tarafınıza üyelik aktivasyonu için e-posta gönderilecektir.
» Üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra karşınıza çıkan sayfa da bulunan bilgilendirme notlarını öncelikli olarak okuyunuz ön başvuru formu için gerekli bilgileri önceden not alınız.
» Ardından "Başvuru yapmak için tıklayınız." butonuna tıklayarak 3 adımda oluşan ön başvuru formunu online olarak doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.
» Başvurunuzu yaptıktan sonra 16.03.2018 tarihine kadar başvuru bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz.
» Online başvuru sistemi hakında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yarışma temel olarak 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ön başvuru ile birlikte “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname” dokümanlarında belirtilmiş kriterler doğrultusunda, yapılması planlanan tasarım çalışması ve CNC tezgahın tahmini teknik verilerinin yer alacağı bir proje özet dokümanının hazırlanması ve gönderilmesi gerekmektedir.
Bu aşamada istenilen şematik tasarımda, tezgahın hangi komponentinin nerede konumlanacağı ve tezgahın tahmini dış boyutlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya başvuru yapmış olup, ön eleme aşamasını geçmiş olan 10 okula tasarımlarını yapabilmeleri için, Lenovo tarafından 1 adet iş istasyonu (bilgisayar) ve Solidworks Türkiye tarafından Solidworks 3 Boyutlu Tasarım Programı Lisansı verilecektir.
Bilgisayar ve programların okula kurulumunun ardından Solidworks programının yetkili firmaları tarafından yarışmada yer alacak olan öğretmen ve öğrencilere programın kullanım eğitimi verilecektir.
Ayrıca, her okula mentör ataması yapılacak olup, tasarım sırasında destek almaları sağlanacaktır.

Yarışmaya katılım sağlayan okulun grup üyeleri, okulun 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşabilir. Okul öğretmenleri grup üyesi olamaz. Öğretmenler sadece “Danışman Öğretmen” olarak çalışmada yer alabilir.

http://www.altinpergelyarismasi.com/yarisma-dokumanlari sayfasında “taret, spindle, özel rulmanlar” ile ilgili dokümanlar bulunmaktadır. İlave geliştirme özellikleri için (örn: canlı takım için, http://eroglumakina.com/tr/urunler/tahrikli-takim-tutucular/baruffaldi-toem ) üretici web sitelerinden faydalanılabilir.

Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri başvuru yapabilir.

Final değerlendirmesinde, ikinci aşamaya geçmiş ve çalışmalarını tamamlanış olan 10 okul jüriye “Sunum Şablonu”nda istenilen bilgiler ve yapılan çalışma detaylarını içeren powerpoint sunusu ile sunum yapacaktır.
Jüri, “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname”de belirtilmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

Final değerlendirmesi sonucunda ilk 3 dereceyi alacak olan okullara aşağıdaki ödüller verilecektir.
Birinciye: 20.000TL
İkinciye: 15.000TL
Üçüncüye: 10.000TL
Ayrıca, ilk 3’e girecek olan gruplardaki öğrenciler arasında yapılacak olan değerlendirme ile; üniversite sınavında başarılı olup tercih etmesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne yerleştirilmesi durumunda seçilecek öğrenciye lisans öğrenimi süresince (4 yıl) yüzde 100 burs sağlanacaktır.

Online olarak başvurunuzun tamamlanabilmesi için öncelikle sisteme üye olmalısınız.Üyelik işleminin ardından adresinize gönderilen e-posta ile aktivasyon linkine 24 saat içerisinde tıklayarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Aksi takdirde aktivasyon kodunuz geçersiz duruma geçecektir ve yeniden üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir.Aktivasyon kodunuz geçersiz durumda olduğu takdirde bizimle iletişim kurunuz.

Standart makina elemanlarına (kilit, cıvata, standart rulman, vb.) internet araştırması ile üretici kataloglarından ulaşılabilir.