Jürilerimiz Neler Söyledi

Jüri üyelerinin kalbi MAKTEK Altın Pergel Yarışması ile atıyor.

Sanayide git gide büyüyen kalifiye ara eleman probleminin önüne geçmek, meslek lisesi öğrencisini sanayiye kazandırmakla mümkün olacak. Meslek lisesi öğrencilerine “Geleceğin mesleğinle gelecek” dedik ve el birliğiyle 2 eksenli CNC torna tezgahı tasarlamaları için çağrıda bulduk. MAKTEK Altın Pergel Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Jüri Üyelerinin kalbi, yarışmaya başvuran projelerle birlikte atıyor. İşte, HEP BİRLİKTE zamanını ve emeğini ortaya koyan jüri üyelerinin yarışmaya yönelik duygu ve düşünceleri… 
 
Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Erhan Budak
    Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Erhan BudakMAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal Takım Tezgahı Tasarım Yarışması gibi öğrenciyi ve öğretmeni teşvik eden aktiviteler, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan “Ara eleman eksikliği” konusunda farkındalık yaratıyor. Akademinin içinden gelen biri olarak bu tür yarışmaların Türkiye sanayisinde bir adım öne gitmeyi sağlayacağı düşüncesindeyim. MAKTEK Altın Pergel yarışması, öğrenci ve öğretmenlerin kolektif çalışmasını gözler önüne serecek. Ülkemizin teknik ve meslek liseleri de bir bakıma bu yarışma ile testten geçecek.
 
     
Tekno Takım Genel Müdürü Hamdi Gülen
    Tekno Takım Genel Müdürü Hamdi GülenYarışma fikri ortaya çıktığında ve jüri üyeliği teklifi geldiğinde çok mutlu oldum. Hatta hiç düşünmeden “evet” dedim. Çünkü ben de meslek okulu mezunuyum ve kendi zamanımla kıyasladığımda bugünün meslek okullarında inanılmaz eksiklikler görüyorum. Mezun olan öğrencilerin yarısından fazlasının, yıllarca eğitim gördükleri meslekleri yapmak istememesi çok acı verici. Elbette imalata gönlünü ve ömrünü vermiş bir sanayici olarak bu durum kalbimi kırıyor. Hatta teknik meslek okulu öğrencilerinin sanayinin dışında çalışmak istemesini ihanet olarak görüyorum. Ancak MAKTEK Altın Pergel Yarışması beni oldukça ümitlendirdi. Sanayicilerin bu yarışmaya destek olmaları da bir başka önemli husustur. Zaten “destekçi olmayacaksak biz bu işi yapmayalım” fikrindeyim. Destek olmak, sanayicinin sorumluluğudur.
     
Siemens TAC Lideri Özgür Aslan
    Siemens TAC Lideri Özgür AslanMAKTEK Altın Pergel, teknik meslek liselerine dinamizm katıp motivasyon sağlayan bir yarışma. İlk kez gerçekleşen bu yarışmayı “bir başlangıç” olarak görüyor ve başarı sağlayacağına inanıyoruz. Belki de zamanla sadece teknik meslek liselerine değil üniversitelere de taşınacaktır. MAKTEK Altın Pergel Yarışması’na hazırlık sürecinde öğrencilerimizin içindeki cevher açığa çıkacak, öğretmenleri ile usta çırak ilişkisini yakalamanın getirdiği bir özgüven oluşacak. Türkiye sanayisine muazzam katkılar sağlayacak bir yarışmanın jüri üyesi olduğumuza yönelik inancım tam…
     
Akım Metal Ürün Yöneticisi Alper Nizamoğulları
    Akım Metal Ürün Yöneticisi Alper NizamoğullarıBu yarışmanın teknik meslek liselerine, sanayimize ve ülkemize sağlayacağı faydaya, katma değere inandık ve heyecanla başladık. Çünkü tecrübenin ve bilgi birikiminin paylaştıkça çoğalacağına inanmaktayım. Bu yarışma ile “Türkiye’de yapılamaz” zihniyetini kırmak ve sanayi-okul işbirliği ile neler yapabileceğimizi göstermek istedik. Yarışma sonucunda öğrencilerin asıl kazanacağı mentörlük desteğiyle edindikleri bilgi birikimi olacak. İnanıyoruz ki bu yarışma, öğrenciyi ve öğretmeni idealize edecek. Bizim de bugünkü sanayi ortamında bu idealizme çok ihtiyacımız var.
     
Yenasoft Genel Müdürü Cem Şirolu
    Yenasoft Genel Müdürü Cem ŞiroluTeknik meslek liselerini aktifleştirip güçlendireceğine inandığımız organizasyonlara mümkün olduğunca destek veriyoruz. Çünkü bir sanayi ülkesi olmayı hedeflerken, sanayinin ilk basamağı olan teknik meslek liselerinin yetersizlikleri, ülkemizin geleceğine yönelik beklentiyi düşürüyor. Biz de sanayiciler olarak her şeyi tek bir yerden beklememeyi öğrendik. “Tüm bunları devlet yapsın, öğretmen yapsın, öğrenci yapsın” bakış açısıyla sanayimizdeki sorunları büyütüyor. “Yapılması gerekenleri HEP BİRLİKTE yapalım” düşüncesiyle bir yola çıktık ve MAKTEK Altın Pergel Yarışması’na inandık. Yarışmanın öğrencileri, tasarıma teşvik edeceğine ve kendilerini geliştireceğine şüphem yok. Sonuçta imalat sektörünü, Anadolu kaplanlarını besleyecek olan yeni nesildir.
     
Onplus Teknoloji Genel Müdürü Yavuz Öncü
    Onplus Teknoloji Genel Müdürü Yavuz ÖncüMAKTEK Altın Pergel, sadece teknik meslek liselerinin değil; sanayicinin de ihtiyaç duyduğu bir yarışmaydı. Yarışmanın potansiyeline ve MAKTEK’in marka gücüne bakınca “geç bile kalındı” diyebilirim. Jüri üyeleri olarak yaptığımız değerlendirmede şunu gördük: Okullarda ümit veren güzel pırıltılar var. Bu yarışma ile öğrenciler, öğretmenleri ile birlikte kolektif çalışacak, mentörlük desteğiyle gelişecek… Ama en önemlisi, emek sarf edecek ve mesleklerine yönelik heyecanlanacaklar. Ne mutlu bize ki bu heyecana HEP BİRLİKTE ortak olacağız.
     
Terranic Systems Genel Müdürü Dr. Doruk Merdol
    Terranic Systems Genel Müdürü Dr. Doruk Merdolİşimin doğası gereği sürekli teknisyenlerle bir aradayım. Böylece sanayide sürekli yinelenen “Ara eleman” problemini de gözlemliyorum. Teknik meslek liseleri, ülkemiz için geliştirilmesi son derece kritik kurumlar… Takım tezgahları ile ilgili tüm organizasyonları olumlu karşılıyorum. MAKTEK Altın Pergel Yarışması’na da aynı pozitif ilgiyle yaklaştım. Her şeyin ilki zordur, mükemmelliğe ulaşmak için ilkleri başarmak gerekiyor. Ama yarışmada beni en çok heyecanlandıran kısım, sanayi ve okulun birbirine kucak açması… Bu yarışmada sadece bilgi birikimini ve tasarım yeteneğini değil; projelerin sunum şekli ve ifade edilebilirliğini de gözlemleyeceğiz.

Başvuru Dökümanları

Katılım koşulları hakkında bilgiler için tıklayınız
Teknik Şartname hakkında bilgiler için tıklayınız.
Kavramsal Tasarım Şeması hakkında bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

» Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Katılım Ön Başvuru Formu Online olarak doldurulacaktır.
» Başvuru Formunu online doldurmak için ; Sistemimize üye olmak zorundasınız.Üyelik için tıklayınız.
» Sistemimize üye olduktan sonra tarafınıza üyelik aktivasyonu için e-posta gönderilecektir.
» Üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra karşınıza çıkan sayfa da bulunan bilgilendirme notlarını öncelikli olarak okuyunuz ön başvuru formu için gerekli bilgileri önceden not alınız.
» Ardından "Başvuru yapmak için tıklayınız." butonuna tıklayarak 3 adımda oluşan ön başvuru formunu online olarak doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.
» Başvurunuzu yaptıktan sonra 16.03.2018 tarihine kadar başvuru bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz.
» Online başvuru sistemi hakında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yarışma temel olarak 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ön başvuru ile birlikte “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname” dokümanlarında belirtilmiş kriterler doğrultusunda, yapılması planlanan tasarım çalışması ve CNC tezgahın tahmini teknik verilerinin yer alacağı bir proje özet dokümanının hazırlanması ve gönderilmesi gerekmektedir.
Bu aşamada istenilen şematik tasarımda, tezgahın hangi komponentinin nerede konumlanacağı ve tezgahın tahmini dış boyutlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya başvuru yapmış olup, ön eleme aşamasını geçmiş olan 10 okula tasarımlarını yapabilmeleri için, Lenovo tarafından 1 adet iş istasyonu (bilgisayar) ve Solidworks Türkiye tarafından Solidworks 3 Boyutlu Tasarım Programı Lisansı verilecektir.
Bilgisayar ve programların okula kurulumunun ardından Solidworks programının yetkili firmaları tarafından yarışmada yer alacak olan öğretmen ve öğrencilere programın kullanım eğitimi verilecektir.
Ayrıca, her okula mentör ataması yapılacak olup, tasarım sırasında destek almaları sağlanacaktır.

Yarışmaya katılım sağlayan okulun grup üyeleri, okulun 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşabilir. Okul öğretmenleri grup üyesi olamaz. Öğretmenler sadece “Danışman Öğretmen” olarak çalışmada yer alabilir.

http://www.altinpergelyarismasi.com/yarisma-dokumanlari sayfasında “taret, spindle, özel rulmanlar” ile ilgili dokümanlar bulunmaktadır. İlave geliştirme özellikleri için (örn: canlı takım için, http://eroglumakina.com/tr/urunler/tahrikli-takim-tutucular/baruffaldi-toem ) üretici web sitelerinden faydalanılabilir.

Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri başvuru yapabilir.

Final değerlendirmesinde, ikinci aşamaya geçmiş ve çalışmalarını tamamlanış olan 10 okul jüriye “Sunum Şablonu”nda istenilen bilgiler ve yapılan çalışma detaylarını içeren powerpoint sunusu ile sunum yapacaktır.
Jüri, “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname”de belirtilmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

Final değerlendirmesi sonucunda ilk 3 dereceyi alacak olan okullara aşağıdaki ödüller verilecektir.
Birinciye: 20.000TL
İkinciye: 15.000TL
Üçüncüye: 10.000TL
Ayrıca, ilk 3’e girecek olan gruplardaki öğrenciler arasında yapılacak olan değerlendirme ile; üniversite sınavında başarılı olup tercih etmesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne yerleştirilmesi durumunda seçilecek öğrenciye lisans öğrenimi süresince (4 yıl) yüzde 100 burs sağlanacaktır.

Online olarak başvurunuzun tamamlanabilmesi için öncelikle sisteme üye olmalısınız.Üyelik işleminin ardından adresinize gönderilen e-posta ile aktivasyon linkine 24 saat içerisinde tıklayarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Aksi takdirde aktivasyon kodunuz geçersiz duruma geçecektir ve yeniden üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir.Aktivasyon kodunuz geçersiz durumda olduğu takdirde bizimle iletişim kurunuz.

Standart makina elemanlarına (kilit, cıvata, standart rulman, vb.) internet araştırması ile üretici kataloglarından ulaşılabilir.