Katılım Koşulları

Katılım Koşulları

1- Yarışmaya bireysel katılım sağlanamamaktadır. Yarışmaya grup olarak (en az 5, en fazla 7 kişi) katılım sağlanacaktır. Grup içerisinden 1 öğrencinin grup lideri olarak seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca, grup üyeleri haricinde grubun danışmanı olarak 1 öğretmen belirlenmesi gerekmektedir.

2- Yarışmaya katılım sağlayacak grup üyelerinin ve grup liderinin tamamının, Türkiye genelindeki meslek liselerinde yer alan 10., 11.,12. sınıf öğrencisi olması zorunluluktur. Ön elemeyi geçen gruplarda yer alan her bir katılımcı, okulundan alacağı ve öğrenci statüsünü belgeleyen belgeyi TİAD’a iletmek zorundadır. Belgelerin TİAD’a nasıl ve ne sürede iletileceği, ön elemeyi geçen her bir ekibin üyelerine TİAD tarafından elektronik posta ile bildirilecek ve www.altinpergelyarismasi.com web sitesinde ilan edilecektir. Öğrenci belgelerini TİAD’a belirtilen süre içerisinde iletmeyen gruplar yarışmadan elenecektir. Grubun yarışmaya devam edebilmesi için öğretmen hariç en az 5 üyesinin olması zorunluluktur.

3- Yarışmaya, her okuldan en fazla 1 proje ile katılım sağlanabilir.

4- Okullarda, üzerinde çalışma yapılmakta olan proje var ise, teknik şartlara uygun olması durumunda bu proje ile de yarışmaya katılım sağlanabilir.

5- Yarışmacılar, başvuru aşamasında kendilerine en fazla 30 karakterden oluşan (boşluklar dahil) bir ekip adı belirlemek zorundadır. Ekip adlarının, hazırlanacak proje ile ilişkili olması ve akılda kalıcı olması tavsiye edilir.

6- Yarışmaya başvurular yalnızca www.altinpergelyarismasi.com web sayfasında yer alan “Ön Başvuru Formu” aracılığı ile kabul edilir. Başka kanallardan yapıldığı iddia edilen başvurular kabul edilmeyecektir.

7- Yarışma dili Türkçedir. Yarışma web sitesinde yer alan “Ön Başvuru Formu” ve işbu doküman ile talep edilen diğer belgeler Türkçe olarak hazırlanacaktır. Başka dilde hazırlanan evraklar, değerlendirmeye alınmayıp elenecektir.

8- Yarışmaya katılacak gruplarda yer alan tüm öğrencilerin “Ön Başvuru Formu”nda talep edilen bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunun doldurulmasının ardından, TİAD tarafından yapılacak bildirilerin tamamı tüm ekip üyelerine yapılacak olup, iletişimde “Ön Başvuru Formu”nda belirtilen ekip üyelerinin elektronik posta adresi ve cep telefon numarası bilgileri kullanılacaktır. Başvuru formunda yer alan bu bilgilerin doğru olmaması veya sonradan değişmesi sebebiyle, bildirimlerin ekip üyelerine ulaşmamış olmasından, TİAD sorumlu değildir.

9- Başvuruda bulunan grubun tüm ekip üyeleri, “Ön Başvuru Formu”nda verilecek olan bilgilerin doğru ve kendilerine ait olduğunu, yanlış bilgi verilmesinin tespit edilmesi halinde başvurunun herhangi bir gerekçe göstermeksizin iptal edileceğini peşinen kabul eder.

10- Başvuruda bulunan kişiler, kişisel bilgilerinin “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”nun izin verdiği ölçüde işlenebileceğini kabul eder.

11- www.altinpergelyarismasi.com web sayfası üzerinden doldurulan “Ön Başvuru Formu”nun sistem üzerinden gönderilmesini takip eden 24 saat içerisinde, tüm ekip üyelerine formun TİAD’a ulaştığını teyit eden bir elektronik posta gönderilir.

12- Gruplar “Ön Başvuru Formu”nu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmakla ve son başvuru tarihi olan 16 Mart 2018 saat 18:00’a kadar, form üzerinde yer alan “Formu Gönder” butonuna tıklayarak TİAD’a göndermekle yükümlüdür, aksi takdirde kayıt tamamlanmamış sayılır. Tamamlanmayan başvurular TİAD tarafından dikkate alınmaz. Eksik ve hatalı doldurulan ya da geç gönderilen Ön Başvuru Formlarına ilişkin TİAD herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Ön Başvuru Formunda doğru olmayan bir bilgi sağladığı tespit edilen grup ve grup üyeleri yarışmadan elenir, ödül kazandı ise ödülü geri alınır.

13- Yarışmaya katılan her projede özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, daha önce düzenlenen başka bir yarışmaya katılım sağlamamış olması şartları aranmaktadır.

14- Yarışmaya gönderilen projenin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.

15- TİAD Personeli, TEÜD Personeli, Değerlendirme Komitesi Üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

16- Yukarıda sayılan maddelerden herhangi birine aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili tasarımlar yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa ödülü geri alınır.

17- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Başvuru Dökümanları

Katılım koşulları hakkında bilgiler için tıklayınız
Teknik Şartname hakkında bilgiler için tıklayınız.
Kavramsal Tasarım Şeması hakkında bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

» Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Katılım Ön Başvuru Formu Online olarak doldurulacaktır.
» Başvuru Formunu online doldurmak için ; Sistemimize üye olmak zorundasınız.Üyelik için tıklayınız.
» Sistemimize üye olduktan sonra tarafınıza üyelik aktivasyonu için e-posta gönderilecektir.
» Üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra karşınıza çıkan sayfa da bulunan bilgilendirme notlarını öncelikli olarak okuyunuz ön başvuru formu için gerekli bilgileri önceden not alınız.
» Ardından "Başvuru yapmak için tıklayınız." butonuna tıklayarak 3 adımda oluşan ön başvuru formunu online olarak doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.
» Başvurunuzu yaptıktan sonra 16.03.2018 tarihine kadar başvuru bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz.
» Online başvuru sistemi hakında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yarışma temel olarak 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ön başvuru ile birlikte “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname” dokümanlarında belirtilmiş kriterler doğrultusunda, yapılması planlanan tasarım çalışması ve CNC tezgahın tahmini teknik verilerinin yer alacağı bir proje özet dokümanının hazırlanması ve gönderilmesi gerekmektedir.
Bu aşamada istenilen şematik tasarımda, tezgahın hangi komponentinin nerede konumlanacağı ve tezgahın tahmini dış boyutlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya başvuru yapmış olup, ön eleme aşamasını geçmiş olan 10 okula tasarımlarını yapabilmeleri için, Lenovo tarafından 1 adet iş istasyonu (bilgisayar) ve Solidworks Türkiye tarafından Solidworks 3 Boyutlu Tasarım Programı Lisansı verilecektir.
Bilgisayar ve programların okula kurulumunun ardından Solidworks programının yetkili firmaları tarafından yarışmada yer alacak olan öğretmen ve öğrencilere programın kullanım eğitimi verilecektir.
Ayrıca, her okula mentör ataması yapılacak olup, tasarım sırasında destek almaları sağlanacaktır.

Yarışmaya katılım sağlayan okulun grup üyeleri, okulun 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşabilir. Okul öğretmenleri grup üyesi olamaz. Öğretmenler sadece “Danışman Öğretmen” olarak çalışmada yer alabilir.

http://www.altinpergelyarismasi.com/yarisma-dokumanlari sayfasında “taret, spindle, özel rulmanlar” ile ilgili dokümanlar bulunmaktadır. İlave geliştirme özellikleri için (örn: canlı takım için, http://eroglumakina.com/tr/urunler/tahrikli-takim-tutucular/baruffaldi-toem ) üretici web sitelerinden faydalanılabilir.

Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri başvuru yapabilir.

Final değerlendirmesinde, ikinci aşamaya geçmiş ve çalışmalarını tamamlanış olan 10 okul jüriye “Sunum Şablonu”nda istenilen bilgiler ve yapılan çalışma detaylarını içeren powerpoint sunusu ile sunum yapacaktır.
Jüri, “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname”de belirtilmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

Final değerlendirmesi sonucunda ilk 3 dereceyi alacak olan okullara aşağıdaki ödüller verilecektir.
Birinciye: 20.000TL
İkinciye: 15.000TL
Üçüncüye: 10.000TL
Ayrıca, ilk 3’e girecek olan gruplardaki öğrenciler arasında yapılacak olan değerlendirme ile; üniversite sınavında başarılı olup tercih etmesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne yerleştirilmesi durumunda seçilecek öğrenciye lisans öğrenimi süresince (4 yıl) yüzde 100 burs sağlanacaktır.

Online olarak başvurunuzun tamamlanabilmesi için öncelikle sisteme üye olmalısınız.Üyelik işleminin ardından adresinize gönderilen e-posta ile aktivasyon linkine 24 saat içerisinde tıklayarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Aksi takdirde aktivasyon kodunuz geçersiz duruma geçecektir ve yeniden üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir.Aktivasyon kodunuz geçersiz durumda olduğu takdirde bizimle iletişim kurunuz.

Standart makina elemanlarına (kilit, cıvata, standart rulman, vb.) internet araştırması ile üretici kataloglarından ulaşılabilir.