MAKTEK Altın Pergel Heyeti, Yarışmada İlk 10'a Kalan Okullar için Anadolu Turnesinde

“Geleceğim Mesleğimle Gelecek” sloganıyla ilki düzenlenen MAKTEK Altın Pergel 2 Eksenli CNC Torna Tezgahı Tasarım Yarışmasında, başvurular arasından sıralamaya giren okullara; MAKTEK Altın Pergel heyeti tarafından ziyaret devam ediliyor. Hem de bu ziyaretlere jüri üyeleri, mentörler ve sponsorlar da eşlik ediyor. Böylece sanayiciler, okullar ve öğrenciler iletişim kurarak birbirine kucak açıyor. 

İlk olarak TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, TİAD Genel Sekreteri Pınar Çeltikci, Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş; TEZMAKSAN Akademi Eğitim Üssü Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berna Şıkel ile İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleşti. Bu ziyaretin ardından TİAD Genel Sekreteri Pınar Çeltikci ve Genel Sekreter Yardımcısı Samet Burçin Aydoğmuş’un yarışmada ilk ona kalan okulları ziyaret için yollara düştü. 

Haziran’ın 4’ünde başlayan MAKTEK Altın Pergel yolculuğunda sırasıyla; Kocaeli Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Manisa Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmir Mopak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Ankara Sanayi Odası (ASO) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Çayırhan Turgay Ciner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret edildi. 

MAKTEK Altın Pergel Heyet ziyaretlerine Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mopak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi programına, yarışmanın jüri üyesi ve sponsorlarından Yenasoft Genel Müdürü Cem Şirolu; Özel Ankara Sanayi Odası (ASO) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi programına da yine yarışmanın jüri üyelerinden Terranic Systems Genel Müdürü Dr. Doruk Merdol da iştirak etti. 

Gerçekleşen ziyaretler esnasında yarışmada ilk 10’a kalmayı başaran ekiplerle görüşüldü ve öğrencilerin yarışma ile ilgili duygu ve düşünceleri; yarışmanın sosyal medya hesaplarından canlı yayınla paylaşıldı. Ekipler sanayici bilinciyle ve takım ruhuyla hazırlandıkları yarışma serüvenini; TİAD’ın resmi yayın organı TT Magazin’e birinci ağızdan aktardılar. Ekiplere liderlik yapan öğretmenlere de süreçle ilgili prosedürler aktarıldı. 

Heyet Manisa, İzmir, Ankara ziyaretlerinin ardından; Niğde Şehit Fazıl Doğrusöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mersin Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Samsun Şehit İlhan Hamlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni seyahat destinasyonuna ekledi. Böylece 4-8 Haziran tarihleri arasında 7 şehir ve ilk 10’a giren tüm okullar ziyaret edilmiş olacak.

Maktek Altın Pergel Heyeti tarafından ziyaret edilen tüm okulları incelemek için tıklayınız.
 

Başvuru Dökümanları

Katılım koşulları hakkında bilgiler için tıklayınız
Teknik Şartname hakkında bilgiler için tıklayınız.
Kavramsal Tasarım Şeması hakkında bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

» Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Katılım Ön Başvuru Formu Online olarak doldurulacaktır.
» Başvuru Formunu online doldurmak için ; Sistemimize üye olmak zorundasınız.Üyelik için tıklayınız.
» Sistemimize üye olduktan sonra tarafınıza üyelik aktivasyonu için e-posta gönderilecektir.
» Üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra karşınıza çıkan sayfa da bulunan bilgilendirme notlarını öncelikli olarak okuyunuz ön başvuru formu için gerekli bilgileri önceden not alınız.
» Ardından "Başvuru yapmak için tıklayınız." butonuna tıklayarak 3 adımda oluşan ön başvuru formunu online olarak doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.
» Başvurunuzu yaptıktan sonra 16.03.2018 tarihine kadar başvuru bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz.
» Online başvuru sistemi hakında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yarışma temel olarak 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ön başvuru ile birlikte “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname” dokümanlarında belirtilmiş kriterler doğrultusunda, yapılması planlanan tasarım çalışması ve CNC tezgahın tahmini teknik verilerinin yer alacağı bir proje özet dokümanının hazırlanması ve gönderilmesi gerekmektedir.
Bu aşamada istenilen şematik tasarımda, tezgahın hangi komponentinin nerede konumlanacağı ve tezgahın tahmini dış boyutlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya başvuru yapmış olup, ön eleme aşamasını geçmiş olan 10 okula tasarımlarını yapabilmeleri için, Lenovo tarafından 1 adet iş istasyonu (bilgisayar) ve Solidworks Türkiye tarafından Solidworks 3 Boyutlu Tasarım Programı Lisansı verilecektir.
Bilgisayar ve programların okula kurulumunun ardından Solidworks programının yetkili firmaları tarafından yarışmada yer alacak olan öğretmen ve öğrencilere programın kullanım eğitimi verilecektir.
Ayrıca, her okula mentör ataması yapılacak olup, tasarım sırasında destek almaları sağlanacaktır.

Yarışmaya katılım sağlayan okulun grup üyeleri, okulun 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşabilir. Okul öğretmenleri grup üyesi olamaz. Öğretmenler sadece “Danışman Öğretmen” olarak çalışmada yer alabilir.

http://www.altinpergelyarismasi.com/yarisma-dokumanlari sayfasında “taret, spindle, özel rulmanlar” ile ilgili dokümanlar bulunmaktadır. İlave geliştirme özellikleri için (örn: canlı takım için, http://eroglumakina.com/tr/urunler/tahrikli-takim-tutucular/baruffaldi-toem ) üretici web sitelerinden faydalanılabilir.

Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri başvuru yapabilir.

Final değerlendirmesinde, ikinci aşamaya geçmiş ve çalışmalarını tamamlanış olan 10 okul jüriye “Sunum Şablonu”nda istenilen bilgiler ve yapılan çalışma detaylarını içeren powerpoint sunusu ile sunum yapacaktır.
Jüri, “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname”de belirtilmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

Final değerlendirmesi sonucunda ilk 3 dereceyi alacak olan okullara aşağıdaki ödüller verilecektir.
Birinciye: 20.000TL
İkinciye: 15.000TL
Üçüncüye: 10.000TL
Ayrıca, ilk 3’e girecek olan gruplardaki öğrenciler arasında yapılacak olan değerlendirme ile; üniversite sınavında başarılı olup tercih etmesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne yerleştirilmesi durumunda seçilecek öğrenciye lisans öğrenimi süresince (4 yıl) yüzde 100 burs sağlanacaktır.

Online olarak başvurunuzun tamamlanabilmesi için öncelikle sisteme üye olmalısınız.Üyelik işleminin ardından adresinize gönderilen e-posta ile aktivasyon linkine 24 saat içerisinde tıklayarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Aksi takdirde aktivasyon kodunuz geçersiz duruma geçecektir ve yeniden üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir.Aktivasyon kodunuz geçersiz durumda olduğu takdirde bizimle iletişim kurunuz.

Standart makina elemanlarına (kilit, cıvata, standart rulman, vb.) internet araştırması ile üretici kataloglarından ulaşılabilir.