Yarışma Kuralları


YARIŞMA KURALLARI

 
Yarışma, Türkiye genelindeki tüm meslek liselerinin 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımına açıktır. Yarışma kapsamında, eğitim amaçlı, ekonomik CNC kontrollü 2 eksenli torna tezgahı tasarımı yapılacaktır. Tezgahın üretilebilmesi için gerekli olan tüm tasarımın (mekanik ve elektronik tasarımın yapılması, uygun kontrol ünitesinin seçilmesi) yapılması beklenmektedir. CNC kontrollü 2 eksenli torna tezgahının tasarımında uyulması gereken kurallar ve tasarım limitleri “Teknik Şartname” dokümanında detaylı olarak tanımlanmıştır.
 
Yarışma 2 aşamalı olarak gerçekleşecektir. Birinci aşamada, istenilen teknik özelliklere göre “Kavramsal Tasarım” ve “Şematik Tasarım” yapılacak ve ön başvuru ile birlikte gönderilecektir. Yarışma başvuruları, ön başvuru sistemi ile 22 Ocak 2018’de alınmaya başlanacaktır. Ön başvuruların ardından uygun değerlendirilen 10 proje için tasarım çalışmalarına başlanması istenecektir.
 
İkinci aşamada, çalışmaların tamamlanıp teslim edilmesinin ardından, katılımcılar Değerlendirme Komitesi’ne sunum yapacaktır. Sunumların ardından ilk 3’e giren projeler belirlenecektir. Dereceye giren 3 projeye 2 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşecek MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde ödülleri verilecektir.
 

I.AŞAMA

Ön Eleme 

1- Ön başvuruların tamamlanmasının ardından, TİAD tarafından belirlenecek olan “Değerlendirme Komitesi”, yarışmaya katılan projeleri bu dokümanın “6.1. Ön Eleme Kriterleri” başlığı altında belirtilen başlıklara göre değerlendirip ön elemeye tabi tutacaktır.

2- Ön elemeyi geçen 10 proje, 13 Nisan 2018 tarihinde www.altinpergelyarismasi.com web sitesi üzerinden duyurulacaktır. Ayrıca, ön eleme sürecine dahil olmuş olan tüm başvuru sahiplerine ön eleme sonucu elektronik posta ile bildirilecektir.

3- Ön elemeyi geçememiş olan gruplar tarafından sunulan proje önerileri, TİAD tarafından muhafaza edilecek ve hiçbir surette üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır.  


II.AŞAMA

Yarışma İçin Proje Hazırlama Süreci

 1- Ön elemeyi geçen ve yarışmaya katılım sağlamaya hak kazanan grupların okullarına 04 Mayıs 2018 tarihine kadar SOLIDWORKS ; Mekanik ve Elektrik tasarım , Analiz , Teknik iletişim ve Görselleştirme yazılımları olan SOLIDWORK CAD , Electrical, Simulation, Plastics, MBD, Composer ve Visualize ürünlerini sağlayacaktır. Öte yandan  İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa haricindeki illerde bulunan takımlara YENASOFT tarafından  mentörlük desteği  verilecek.


2- Ön elemeyi geçen ve yarışmaya katılım sağlamaya hak kazanan 10 okula program kullanımı ve tasarım ile ilgili “danışman (mentor)” ataması yapılacaktır.

3- Ön elemeyi geçen ve yarışmaya katılım sağlamaya hak kazanan her proje için, “Değerlendirme Komitesi”ne yapılacak olan sunum (Power Point vb.) ile birlikte yapılan tasarımın niteliğini belirten ve aşağıdaki başlık sıralamasına göre hazırlanacak “Sunum Şablonu” olmalıdır.

           a) Proje Başvuru Numarası (www.altinpergelyarismasi.com web sitesi üzerinden yapılan ön başvuru sırasında verilen numara)
           b) Tasarlanan ürüne verilen isim
           c) Tasarımın kullanım amacı (içerdiği yenilikler, katma değer sağladığı alanlar, hedef kitle, vb. bilgiler) (en fazla 3.000 karakter)
           d) Tasarımın üretimi için hazırlanan teknik resim ve malzeme listesi (teknik resimler üretim yöntemi ile ilgili bilgileri de içermelidir)
           e) Üretim için tahmini maliyet hesaplaması

4- Hazırlanacak olan tasarımının 2D ve 3D parça teknik resimleri, montaj resimleri, montaj listeleri, malzeme listeleri ve sunum dosyaları, ön elemeyi geçen gruplara TİAD tarafından iletilecek olan kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile bulut servera yüklenecektir. 2D dosyalar slddrw uzantılı, 3D dosyalar ise sldprt, sldasm uzantılı olarak oluşturulmalıdır.

5- Ön Başvuru Formu haricindeki Sunum Şablonu ve tasarım görsellerinde katılımcının ismi, resmi, okulu ve iletişim gibi bilgilerin olması değerlendirmede şeffaflık ilkesi gereği kesinlikle yasaktır. Bu bilgilerden herhangi birinin dosya içerisinde olması durumunda başvuru değerlendirmeye alınmadan elenecektir. Bu dokümanlara sadece ön başvuru sırasında verilmiş olan “Başvuru Numarası” yazılacaktır.

Ön Başvuru Formu’na yazılacak olan Okul Adı, Ekip Adı gibi bilgiler değerlendirme sürecinde, TİAD tarafından değerlendiricilere teslim edilecek olan dokümanlarda gizlenecektir.

6- Katılımcılar doküman ve proje özeti yüklemelerini yaparken, yarışma katılım koşullarını ve verdiği bilgilerin doğruluğunu kabul ederek dosya yüklemelerini gerçekleştirebilir. Ön başvuru sırasında verilecek olan "Başvuru Numarası"nın tüm dokümantasyonda yer alması gerekmektedir.

7- Tasarımların server yüklemelerinin son saatlere bırakılmaması, başvuruların sisteme doğru şekilde kaydolması için önem arz etmektedir. 

Başvuru Dökümanları

Katılım koşulları hakkında bilgiler için tıklayınız
Teknik Şartname hakkında bilgiler için tıklayınız.
Kavramsal Tasarım Şeması hakkında bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

» Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması Katılım Ön Başvuru Formu Online olarak doldurulacaktır.
» Başvuru Formunu online doldurmak için ; Sistemimize üye olmak zorundasınız.Üyelik için tıklayınız.
» Sistemimize üye olduktan sonra tarafınıza üyelik aktivasyonu için e-posta gönderilecektir.
» Üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra karşınıza çıkan sayfa da bulunan bilgilendirme notlarını öncelikli olarak okuyunuz ön başvuru formu için gerekli bilgileri önceden not alınız.
» Ardından "Başvuru yapmak için tıklayınız." butonuna tıklayarak 3 adımda oluşan ön başvuru formunu online olarak doldurarak başvurunuzu tamamlayınız.
» Başvurunuzu yaptıktan sonra 16.03.2018 tarihine kadar başvuru bilgilerinizi güncelleme yapabilirsiniz.
» Online başvuru sistemi hakında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yarışma temel olarak 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, ön başvuru ile birlikte “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname” dokümanlarında belirtilmiş kriterler doğrultusunda, yapılması planlanan tasarım çalışması ve CNC tezgahın tahmini teknik verilerinin yer alacağı bir proje özet dokümanının hazırlanması ve gönderilmesi gerekmektedir.
Bu aşamada istenilen şematik tasarımda, tezgahın hangi komponentinin nerede konumlanacağı ve tezgahın tahmini dış boyutlarının belirtilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya başvuru yapmış olup, ön eleme aşamasını geçmiş olan 10 okula tasarımlarını yapabilmeleri için, Lenovo tarafından 1 adet iş istasyonu (bilgisayar) ve Solidworks Türkiye tarafından Solidworks 3 Boyutlu Tasarım Programı Lisansı verilecektir.
Bilgisayar ve programların okula kurulumunun ardından Solidworks programının yetkili firmaları tarafından yarışmada yer alacak olan öğretmen ve öğrencilere programın kullanım eğitimi verilecektir.
Ayrıca, her okula mentör ataması yapılacak olup, tasarım sırasında destek almaları sağlanacaktır.

Yarışmaya katılım sağlayan okulun grup üyeleri, okulun 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşabilir. Okul öğretmenleri grup üyesi olamaz. Öğretmenler sadece “Danışman Öğretmen” olarak çalışmada yer alabilir.

http://www.altinpergelyarismasi.com/yarisma-dokumanlari sayfasında “taret, spindle, özel rulmanlar” ile ilgili dokümanlar bulunmaktadır. İlave geliştirme özellikleri için (örn: canlı takım için, http://eroglumakina.com/tr/urunler/tahrikli-takim-tutucular/baruffaldi-toem ) üretici web sitelerinden faydalanılabilir.

Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri başvuru yapabilir.

Final değerlendirmesinde, ikinci aşamaya geçmiş ve çalışmalarını tamamlanış olan 10 okul jüriye “Sunum Şablonu”nda istenilen bilgiler ve yapılan çalışma detaylarını içeren powerpoint sunusu ile sunum yapacaktır.
Jüri, “Katılım Koşulları ve Detaylar” ve “Teknik Şartname”de belirtilmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

Final değerlendirmesi sonucunda ilk 3 dereceyi alacak olan okullara aşağıdaki ödüller verilecektir.
Birinciye: 20.000TL
İkinciye: 15.000TL
Üçüncüye: 10.000TL
Ayrıca, ilk 3’e girecek olan gruplardaki öğrenciler arasında yapılacak olan değerlendirme ile; üniversite sınavında başarılı olup tercih etmesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne yerleştirilmesi durumunda seçilecek öğrenciye lisans öğrenimi süresince (4 yıl) yüzde 100 burs sağlanacaktır.

Online olarak başvurunuzun tamamlanabilmesi için öncelikle sisteme üye olmalısınız.Üyelik işleminin ardından adresinize gönderilen e-posta ile aktivasyon linkine 24 saat içerisinde tıklayarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Aksi takdirde aktivasyon kodunuz geçersiz duruma geçecektir ve yeniden üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir.Aktivasyon kodunuz geçersiz durumda olduğu takdirde bizimle iletişim kurunuz.

Standart makina elemanlarına (kilit, cıvata, standart rulman, vb.) internet araştırması ile üretici kataloglarından ulaşılabilir.